Polskie Radio
Section05
Zobacz także

Festiwal Teatralny KONTAKT w Toruniu: ważne premiery polskie, ważne spektakle zagraniczne

Już po raz 28. w Toruniu odbędzie się Festiwal Teatralny KONTAKT: tym razem na przełomie maja i czerwca. Ten jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce i tej części Europy jest swoistą konfrontacją najlepszych rodzimych premier oraz spektakli zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Festiwal Teatralny KONTAKT festiwal teatralny Toruń Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka

Prof. Andrzej Szczerski o wystawach w Muzeum Narodowym w Krakowie

- Wyspiański, jak wiemy, pracował w technice pastelu na papierze - najbardziej delikatnej technice, która pod wpływem zbyt dużej ilości światła niszczeje i blaknie. Musimy ograniczać ilość światła, ilość godzin odsłonięcia tej wystawy i de facto co roku wymieniać te obiekty - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Można tam oglądać kolejną serię dzieł Wyspiańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Andrzej Szczerski Muzeum Narodowe w Krakowie Stanisław Wyspiański wystawa SZTUKA dzieła sztuki

Kleszcze atakują! Radzimy, jak uniknąć ukąszenia, rozprawiamy się ze szkodliwymi mitami [GRAFIKA]

Późna wiosna i lato to były tradycyjne pory, kiedy kleszcze atakowały ludzi. Zmiany klimatyczne i wyraźne ocieplenie sprawiły, że te pajęczaki są aktywne praktycznie przez cały rok. A że przenoszą groźne choroby, warto być czujnym i wiedzieć, jak zminimalizować niebezpieczeństwo ukąszenia. Przy okazji demaskujemy szkodliwe, a czasami wręcz niebezpieczne, mity związane z kleszczami.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie NAUKA kleszcze borelioza Radosław Nałęcz Trójka

Prace domowe. Relikt czy konieczność? Ekspert: to narzędzie, które uczy wielu rzeczy

Choć oficjalnie prace domowe w znanej dotychczas formule już nie obowiązują, to w praktyce sytuacja często różni się w zależności od regionu i szkoły. Wciąż nie milkną również spory na temat zasadności zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji. O tym, w trzecim wydaniu audycji "Tylko szczerze", Roman Czejarek rozmawiał ze słuchaczami i ekspertem. 
Zobacz więcej na temat:  tatuaż prace domowe szkoła edukacja Roman Czejarek

Fenomen IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. "Poziom komplikacji jest mistrzowski"

Świętujemy 200. wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Według Hectora Berlioza dała ona początek nowoczesnej muzyce. Więcej o tym dziele opowiedzieli w audycji "Filharmonia Dwójki" Aneta Markuszewska, Tomasz Konieczny, Daniel Miecznikowski i Antoni Wit.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ludwig van Beethoven symfonia orkiestra muzyka klasyczna Beata Stylińska Aneta Markuszewska Tomasz Konieczny Antoni Wit Daniel Miecznikowski

Casting do serialu "1670". Jak zostać gwiazdą we wsi Adamczycha?

Będzie drugi sezon serialu "1670", a jego twórcy szukają osób, które chciałyby w nim zagrać. Casting odbędzie się w połowie maja w Kolbuszowej, a zdjęcia ruszają już w czerwcu. - Czekamy na mieszkańców Kolbuszowej i okolic, bo mocno zintegrowaliśmy się z lokalną ekipą - mówi Jakub Rużyłło, pomysłodawca serialu i autor scenariusza.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA serial Jakub Rużyłło 1670 Kasia Dydo Weronika Puszkar

Sztuczna inteligencja wkracza do świata sztuki. Czy w przyszłości zastąpi artystów?

Konferencja "Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?" to wydarzenie otwierające przestrzeń do debaty na temat roli i znaczenia sztucznej inteligencji w sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa. O konferencji, która odbędzie się w Łodzi 14 maja, opowiadał dr hab. Tomasz Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz SZTUKA malarstwo sztuczna inteligencja konferencja Łódź KULTURA

Zielone torowiska i tramwaje - rozwiązanie szczególnie przyjazne dla środowiska

Zamiast podkładów i kamienistego tłucznia - trawa. Zielone torowiska tramwajowe to coraz częstszy widok, także w polskich miastach. Naukowcy z Poznania i Krakowa zbadali ten aspekt pod kątem ochrony środowiska i przy okazji wysnuli wnioski, że tramwaj, w zakresie dbania o naturę i krajobraz, wśród środków transportu publicznego nie ma sobie równych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski transport miejski transport tramwaj ekologia przyroda natura środowisko miejskie środowisko

Równouprawnienie w piłce nożnej. Dlaczego kobiecy futbol nie jest tak ceniony jak męski?

Kobieca piłka nożna zdobywa coraz większą popularność, jednak wciąż daleko jej do poziomu popularności, jaki osiągnął męski futbol. Jakie są tego przyczyny, czy zarobki piłkarek różnią się od zarobków piłkarzy i czy w piłce nożnej możemy mówić o równouprawnieniu? O kobiecym futbolu opowiadała Karolina Wasielewska - autorka książki "Polka gola! O kobietach w futbolu". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski równouprawnienie aktywność aktywność fizyczna